• Krótki Rys Historyczny

• Początki szkolnictwa w Malinowie sięgają 1930 roku, kiedy to powstała Państwowa Żeńska Szkoła Rolnicza. Pierwszą kierowniczką szkoły była Regina Bujakowska. Po II wojnie światowej wznowiono działalność szkoły, organizując w 1950 roku Szkołę Praktyków Specjalistów Drobnego Inwentarza. Po rocznej działalności szkoła została zamknięta i dopiero w 1954 roku otwarto Ośrodek Kadr Spółdzielni Produkcyjnych. Ośrodek w 1955 roku przekształcono na 2-letnie Technikum Rolnicze, a w 1959 roku w Szkołę Rolniczo-Gospodarczą.

W wyniku reorganizacji szkolnictwa rolniczego w 1963 roku uruchomiono Zasadniczą Szkołę Rachunkowości Rolnej, którą zlikwidowano we wrześniu 1970 roku i powołano Zasadniczą Szkołą Rolniczą oraz Zasadniczą Szkołę Hodowlaną (1971). Pięć lat później zorganizowano Technikum Rolnicze. W 1977 roku szkoła w Malinowie otrzymała status Zespołu Szkół Rolniczych. Obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół w Malinowie, prowadząc kształcenie w systemie dziennym. Encyklopedia Warmii i Mazur

• Szkoła Dziś

• Przydomek "rolnicza" Zespół Szkół stracił w 2004 roku, a w 2008 zlikwidowane zostało przyszkolne gospodarstwo. Po wielu latach ciężkiej  i sumiennej pracy zespołu oddanych szkole pracowników placówka wchodzi w całkowicie nowy etap swojej działalności.

Wysiłek ludzi i potencjał szkoły został dostrzeżony przez lokalne i wojewódzkie władze, a starania zaowocowały wieloma inwestycjami takimi jak: termomodernizacja i remont budynków szkoły i internatu oraz budowa Branżowego Centrum Umiejętności.

Obecnie do Zespołu Szkół w Malinowie uczęszcza 356 uczniów, którzy kształcą się pod okiem 37 nauczycieli. Dyrektorem Szkoły jest Piotr Dercz.

• Szkoła i otoczenie