• Projekt „Opracowanie modelu staży zawodowych w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy wraz z pilotażem”

27.05.2021

Celem projektu jest opracowanie programu realizacji praktycznej nauki zawodu w zakresie dotyczącym stażu uczniowskiego dla dwóch zawodów: operatora urządzeń przemysłu szklarskiego - branżowa szkoła I st. oraz technika ceramika - szkolnictwo branżowe na poziomie kwalifikacji technika, a także pilotażowe wdrożenie rozwiązań w Branżowej Szkole I Stopnia w Malinowie i Technikum w Opocznie.

Projekt realizowany jest przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, pełniący rolę Lidera Projektu, we współpracy z Partnerem - Małopolską Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Cel ten zostanie zrealizowany dzięki zaangażowaniu Lidera, Partnera i ww szkół w opracowanie modelu kształcenia oraz organizację praktycznej nauki zawodu. Efektem Projektu jest wypracowany oraz wdrożony model kształcenia uczniów w rzeczywistych warunkach pracy.

Działania w projekcie są zgodne ze standardami dostępności dla polityki spójności 2014-2020, adekwatnymi do planowanego wsparcia, w szczególności standardem cyfrowym, architektonicznym, transportowym. Zaplanowano m.in. materiały dydaktyczne w wersji elektronicznej i drukowanej, zawierające elementy tekstu, oraz ilustracje i zdjęcia. W materiałach elektronicznych istnieje możliwość dostosowania czcionki, kontrastu, koloru, użycia ścieżki audio, audiodeskrypcji. Treści cyfrowe publikowane będą w standardzie WCAG 2.0 z uwzględnieniem poziomu AA.

W ramach Projektu możliwe jest zastosowanie Mechanizmu racjonalnych usprawnień, który umożliwia elastyczne reagowanie na potrzeby uczestników z niepełnosprawnościami i zapewnienie im dostępu do usprawnień „szytych na miarę” tj.: montaż pętli indukcyjnej, zapewnienie specjalistycznego wsparcia (asystenta osoby z niepełnosprawnościami, psa asystującego), zapewnienie specjalistycznego transportu na miejsce realizacji projektu. Rozwiązania organizacyjne przewidują możliwość zmiany aranżacji przestrzeni w salach dydaktycznych w taki sposób aby dopasować je do osoby z niepełnosprawnościami. Uruchomienie mechanizmu racjonalnych usprawnień następuje wraz z pojawieniem się w projekcie (w charakterze uczestnika lub personelu) osoby z niepełnosprawnościami.

Okres realizacji projektu: 1 kwietnia 2021 r. – 30 września 2022 r.

Wartość projektu: 695 989,78 zł

Projekt „Opracowanie modelu staży zawodowych w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy wraz z pilotażem” realizowany jest w ramach II Osi Priorytetowej PO WER Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.15 Kształcenie i szkolenie zawodowe dostosowanie do potrzeb zmieniającej się gospodarki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych