Kierunki-Zawody
Synteza Zawodu
Planuje produkcję i ustala asortyment potraw, dokonuje oceny jakości surowców i półproduktów, potraw i napojów, w tym nadzoruje proces produkcji, przebieg procesów technologicznych zgodnie z normami, obowiązującymi recepturami i wymogami sanitarno-higienicznymi. Ocenia jakość żywności oraz jej przechowywania, sporządza oraz ekspediuje potrawy i napoje, planuje i ocenia żywienie, organizuje produkcję gastronomiczną i żywienie, planuje i realizuje usługi gastronomiczne.
Prowadzi dokumentację dotyczącą rozliczeń produkcji gastronomicznej, obsługuje nowoczesne maszyny i urządzenia gastronomiczne, organizuje i nadzoruje obsługę konsumentów, pracę magazynu oraz organizuje i nadzoruje proces produkcyjny. Zdobyta wiedza i umiejętności stanowią podstawę prowadzenia z sukcesem własnego zakładu gastronomicznego.
Kwalifikacje i Egzaminy
Kwalifikacje w zawodzie nabywa się w szkole według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, w zakresie wybranych kwalifikacji przypisanych do zawodu: technik żywienia i usług gastronomicznych.
Egzamin zawodowy w zakresie danej kwalifikacji w zawodzie przeprowadzany jest w określonym terminie dla uczniów szkoły. Egzaminy zawodowe prowadzą Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE).
Do zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych (kwalifikacja pełna) przypisany jest IV poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK).
Predyspozycje Zawodowe
W zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych preferowane są następujące predyspozycje: miła aparycja, wysoka kultura osobista, otwartość i gościnność, uprzejmość
i cierpliwość, wrażliwość estetyczna i smakowa, sprawność manualna, kreatywność, komunikatywność, umiejętność współdziałania w zespole, myślenie analityczne, podzielność uwagi, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, odporność na stres, umiejętność utrzymania porządku i higieny w czasie wykonywania zadań zawodowych, stosowanie programów komputerowych wspomagających wykonywanie zadań, dążenie do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonalenia umiejętności zawodowych.
Zadania zawodowe
Uczeń szkoły jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
w zakresie kwalifikacji HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań:a. oceniania jakości produktów,
b. przechowywania żywności,
c. obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy,
d. obsługi sprzętu gastronomicznego,
e. przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów,
f. wydawania dań.w zakresie kwalifikacji HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych:
a. oceniania jakości żywności,
b. planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia,
c. organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej,
d. wykonywania usług gastronomicznych,
e. ekspedycji potraw i napojów.Dodatkowe umiejętności zawodowe
Szkoła oferuje uczniom nabycie dodatkowych uprawnień zawodowych w zakresie wybranego zawodu w formie dodatkowych umiejętności zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. W szkole przygotowanie do nabycia dodatkowych umiejętności zawodowych, dodatkowych uprawnień zawodowych przez uczniów odbywa się w ramach dodatkowych przedmiotów zawodowych lub dodatkowych kursów zawodowych, np. produkcja wyrobów cukierniczych, obsługa kelnerska gościa, kurs barmański, kurs baristy, kurs carvingu.
Plusy zawodu
- możliwość pracy zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach oraz regionach atrakcyjnych turystycznie,
- możliwość pracy w obiektach wyjątkowych pod względem: lokalizacji, architektury, wystroju wnętrza czy wyposażenia,
- możliwość wykonywania nierutynowej pracy ze względu na atrakcyjność i różnorodność codziennych zadań,
- bezpośredni kontakt z ludźmi,
- praca w zespole,
- możliwość poznawania ciekawych ludzi,
- możliwości rozwoju zawodowego i awansu w ramach struktury branży,
- znaczne zapotrzebowanie na techników żywienia i usług gastronomicznych na rynku pracy polskim i międzynarodowym,
- możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego poprzez udział w szkoleniach (także międzynarodowych), konferencjach, targach branżowych,
- możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej
np. restauracji, pubu, baru.
Warunki pracy
Po zdobyciu zawodu będziesz pracował: w restauracjach, kawiarniach, hotelach, zakładach gastronomicznych, w zespole, w pozycji stojącej, ale także siedzącej oraz wymagającej przemieszczania się, może być to praca w systemie zmianowym, także w porach nocnych, okresie weekendowym i świątecznym, niekiedy w warunkach zwiększonego hałasu lub natężenia światła.
Typowe dla zawodu miejsca i stanowiska pracy
Absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych może podejmować pracę jako:
- szef kuchni, kucharz w restauracjach, hotelach, pensjonatach, zakładach żywienia zbiorowego, gospodarstwach agroturystycznych i innych,
- kierownik ds. żywienia z zakładach gastronomicznych,
- menager ds. planowania i organizacji usług gastronomicznych,
- organizator imprez okolicznościowych,
- mistrz sztuki kulinarnej,
- pracownik firmy cateringowej,
- doradca w zakresie prawidłowego żywienia,
- organizator usług cateringowych,
- pracownik ruchomej bazy gastronomicznej, lotniczej, morskiej, kolejowej,
- prowadzić własną działalność gospodarczą.
Sytuacja zawodu na rynku pracy
Branża gastronomiczna jest jedną z wciąż rozwijających się, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników żywienia i usług gastronomicznych jest stałe. Technik żywienia i usług gastronomicznych bez doświadczenia najczęściej może podjąć pracę w miejscu praktyk, odbywanych w trakcie edukacji. Może też znaleźć zatrudnienie w renomowanych restauracjach, zakładach gastronomicznych, pubach, czy barach szybkiej obsługi.
Po zdaniu matury może również kontynuować naukę na studiach wyższych (np. na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka; gastronomia; bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, dietetyka oraz inne kierunki) albo otworzyć własną działalność gospodarczą.